Koszt centralnego ogrzewania to znaczne obciążenie wielu domowych budżetów. Teoretycznie trudno na nim zaoszczędzić nie marznąć, praktycznie jest na to kilka sposobów.
Jak zmniejszyć koszt centralnego ogrzewania w bloku?
1. Odsłoń kaloryfery
Kaloryfer zasłonięty fotelem, szafką, zasłoną, kaloryfer na którym niemal całą zimę suszą się ubrania, słabiej emituje ciepło. A wtedy trzeba zwiększyć moc grzania, a co za tym idzie – jego koszty. Przemebluj mieszkanie tak, by ogrzewane powietrze mogło swobodnie przepływać przez pomieszczenie. Nie wystarczy nie zasłaniać ich bezpośrednio.
2. Zasłaniaj okna po zmierzchu
Nie chodzi o wścibskich sąsiadów. Kiedy na zewnątrz jest ciemno powietrze szybciej uchodzi z nagrzanego pomieszczenia. I na odwrót – w słoneczne dni nie zasłaniaj okien żaluzjami, roletami czy grubszymi firankami, pozwól by ciepło z zewnątrz dodatkowo ociepliło Twoje mieszkanie.
3. Obniż temperaturę w sypialni
Jeśli cały dzień spędzasz w salonie, kuchni albo poza domem, a w sypialni tylko śpisz i nie służy ona jednocześnie za pokój dzienny, skręcaj w niej kaloryfer w dzień. W chłodnych pomieszczeniach lepiej się śpi. A jeśli wolisz spać w cieple, zmniejszaj lekko temperaturę rano i zwiększaj ją tuż przed spaniem.
4. Zainstaluj ekran zagrzejnikowy
Będzie odbijał ciepło w stronę pomieszczenia i jednocześnie nie pozwoli “uciekać” mu przez zewnętrzną ścianę. Koszt takiego ekranu jest niewielki – w ciągu jednego sezonu grzewczego może zwrócić się kilkukrotnie.
5. Uszczelnij okna
Podczas silnych mrozów i wiatrów, nawet przez w miarę nowe i szczelne okna może dostawać się nadmiar zimnego powietrza. Zwyczajne uszczelnienie może pomóc w zmniejszeniu kosztu centralnego ogrzewania. Sprawdź dłonią, czy przez Twoje okna i drzwi balkonowe nie napływa zimno i zasłoń szczeliny.
6. Nie wyziębiaj pomieszczeń
Wietrzyć też trzeba umieć. Przed otwarciem okien skręć kaloryfery, żeby nie ogrzewać powietrza, które za chwilę i tak ucieknie. Otwórz okna szeroko, ale na krótko, by świeże powietrze napłynęło, ale nie wyziębiło pokoju. Nie zostawiaj otwartych ani uchylonych okien wychodząc z domu – nie wiesz, czy coś nie zatrzyma Cię po drodze.
7. Wyjeżdżasz? Skręć kaloryfery!
Jeśli mieszkasz w bloku, Twoje mieszkanie nie ochłodzi się za mocno. Albo przynajmniej skręć je, by niepotrzebne nie grzać pomieszczeń, w których nie będzie Cię kilka dni.
8. Wymień kaloryfery
W wielu starych blokach wciąż można spotkać kaloryfery żeliwne. Wolniej reagują na zmiany temperatury w pomieszczeniu, wolniej stygną, wolniej się nagrzewają. Trudniej ustawić je na optymalną temperaturę. Może się okazać, że w ciepłym mieszkaniu wciąż nagrzewają się żeliwne kaloryfery.
Jak zmniejszyć koszt centralnego ogrzewania w domu?
Wszystkie powyższe porady oczywiście się sprawdzą. Jednak mieszkańcy domów mają też szereg innych możliwości.
1. Wymień kocioł CO na nowoczesny i bardziej ekonomiczny
To porada zarówno dla osób mieszkających w nieco starszych domach, jak i budujących nowe. Nowoczesne kotły z automatyczną regulacją temperatury pozwalają zaoszczędzić nawet 30% energii. Nowoczesne piece gazowe i olejowe posiadają sprawność ok. 90%, a piece kondensacyjne nawet 100%. Kotły na paliwo stałe także osiągają znacznie lepsze parametry niż te montowane przed laty – ok. 80%.
2. Zainstaluj pompę ciepła
Więcej o działaniach pomp ciepła można przeczytać TUTAJ. Te nowoczesne urządzenia pozwalają zaoszczędzić nie tylko na centralnym ogrzewaniu, ale także na podgrzewaniu wody użytkowej. W dodatku są rozwiązaniem ekologicznym i niedrogim w eksploatacji.
3. Wybierz ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe można wybrać także jako dodatkową opcję, obok kaloryferów. Pozwala ogrzewać pomieszczenia równomiernie.
Wybór ogrzewania jest bardzo istotny już na etapie planowania budowy. Warto obliczyć, ile kosztować będą poszczególne rozwiązania i czy opłaca się inwestować w droższe, nowoczesne rozwiązania.