Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/platne/serwer14824/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734

Warning: Creating default object from empty value in /home/platne/serwer14824/public_html/wp-content/themes/metal/framework/admin/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29

Warning: Illegal string offset 'Theme Color' in /home/platne/serwer14824/public_html/wp-content/themes/metal/includes/visual-composer/visual-composer.php on line 43
Jak wygląda odkurzacz centralny? - Kalhyd

Jak wygląda odkurzacz centralny?

//Jak wygląda odkurzacz centralny?

Wśród wielu rozwiązań związanych z wyposażeniem nowoczesnego domu popularność zyskuje odkurzacz centralny. Chociaż wciąż niezbyt rozpowszechniony, jest urządzeniem posiadającym wiele zalet i ułatwiającym codzienne życie, zwłaszcza w dużym domu. Jak działa, ile kosztuje i czy warto się na niego decydować? Przeczytaj!

Jak wygląda odkurzacz centralny?

Żeby móc w pełni zrozumieć wszystkie zalety odkurzacza centralnego, trzeba poznać sposób jego budowy i instalacji. Jest ona dość prosta. Składa się z:

  • jednostki centralnej, wyposażonej m.in. w silnik oraz filtry,
  • systemu sztywnych zabudowanych rur,
  • gniazd ssących umieszczonych w ścianach,
  • długiego elastycznego węża.

Możliwe jest także dokupienie akcesoriów do odkurzacza centralnego, takich jak specjalne końcówki do sprzątania dużych zanieczyszczeń. Jednostkę centralną instaluje się w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu, dzięki czemu jest niewidoczna i nie zajmuje miejsca w mieszkaniu. Do jednostki prowadzą rury, zakończone gniazdami ssącymi, umieszczonymi w ścianie. Odkurzanie możliwe jest dzięki długiej (dłuższej niż tradycyjna) lekkiej rurze.

Instalację odkurzacza najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie zajmującej się systemami wodno-kanalizacyjnymi i mającej doświadczenie w montażu centralnych odkurzaczy. Układ rur ma wpływ na siłę ssania odkurzacza.

Zalety odkurzacza centralnego

Instalacja odkurzacza centralnego niesie ze sobą szereg udogodnień. Największym z nich jest ułatwienie codziennego sprzątania. Nie trzeba już nosić za sobą ciężkiego odkurzacza po schodach, podnosić go, by sprzątnąć kurz podczas wiercenia w ścianie. Rura jest lekka, niekłopotliwa nawet dla osób starszych. Można wybrać długość od kilku do nawet kilkunastu metrów Dodatkowo korzyści płynące z takiego rozwiązania to:

  • Higiena. Odkurzacz centralny wydmuchuje zasysane powietrze poza sprzątane pomieszczenie, zazwyczaj poza dom. Dzięki temu drobne zanieczyszczenia nie powracają do mieszkania. Jest to szczególnie istotne dla alergików.
  • Cisza. Silnik odkurzacza umieszczony jest w jednostce centralnej, więc hałas, który generuje, jest mocno zredukowany. Sprzątać można więc o każdej porze, nie przeszkadzając pozostałym domownikom.
  • Miejsce. Tradycyjny odkurzacz może zajmować sporo miejsca w schowku lub szafie. Odkurzacz centralny umiejscowiony jest na stałe poza strefą mieszkalną.
  • Ekologia. Odkurzacze centralne są trwalsze i wymagają wymiany filtrów raz na rok. Są też zdecydowanie mniej awaryjne, dzięki czemu pozwalają ograniczyć ilość odpadów elektronicznych.
  • Długa gwarancja.

Ponadto odkurzacz centralny może pomóc w utrzymaniu czystości w szczególnie często brudzących się miejscach, np. kuchni lub przedpokoju. Istnieje bowiem możliwość zainstalowania w ścianie niewielkiego otworu ssącego, spełniającego funkcję automatycznej szufelki. Wystarczy zgarnąć zabrudzenia i ją uruchomić. Łatwo dopasować ją do każdego wnętrza, ponieważ wybór wzorów szufelek, podobnie jak gniazdek, jest spory. Mogą też zostać zespolone z gniazdami elektrycznymi.

Wady centralnego odkurzacza

Chociaż odkurzacze centralne są wygodne i łatwe w obsłudze, ich wadą jest przede wszystkim wyższa niż w przypadku tradycyjnych cena. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to jednorazowa inwestycja kilku tysięcy złotych, dająca gwarancję wieloletniej, bezawaryjnej pracy urządzenia.

Kolejny minus dotyczy tylko właścicieli wybudowanych już domów. Odkurzacz centralny wymaga instalacji, a więc remontu, kucia w ścianach i sprzątania. Dlatego budując dom, warto od razu rozważyć posiadania centralnego odkurzacza, ponieważ cena jego instalacji będzie wtedy niższa. Można zdecydować się na zamontowanie samych rur, a sprzęt dokupić później.

Podsumowując – czy warto posiadać odkurzacz centralny?

Warto  posiadać odkurzacz centralny – cena nie jest zaporowa, a korzyści płynie wiele. Czystość, wygoda, cisza. Sprawdzi się przede wszystkich w dużych (zwłaszcza piętrowych) domach, w których tradycyjne sprzątanie oznacza noszenie ciężkiego tradycyjnego odkurzacza i plączący się kabel.

Jest to wydatek, który na długie lata pozwoli zapomnieć o wymianie sprzętu, nagłych awariach, zakupie filtrów. Jeśli więc bierzesz pod uwagę montaż tego urządzenia, skontaktuj się z odpowiednią firmą i poproś o wycenę.