Podczas budowy domu albo planowania generalnego remontu, podejmuje się szereg decyzji. Jedną z najważniejszych i mającą duży wpływ na przyszły komfort wszystkich mieszkańców, jest wybór ogrzewania. Współcześnie możliwości jest całkiem sporo, jednak dwie z nich zdecydowanie wybijają się przed szereg: kaloryfery oraz ogrzewanie podłogowe. Każde z tych rozwiązań posiada niezaprzeczalne wady i zalety. Warto wnikliwie się im przyjrzeć przed przystąpieniem do montażu.
Zalety grzejników
To najprostsze i najpopularniejsze rozwiązanie, które dla wielu osób jest po prostu oczywistością. Nowoczesny piec, nowoczesne kaloryfery – instalacja jest stosunkowo niedroga, mało skomplikowana. Osoby, które szczególnie dbają o wystrój wnętrz, mogą zdecydować się na ozdobne grzejniki, które będą pełnić też niebanalną funkcję dekoracyjną (i będą oczywiście odpowiednio droższe niż modele tradycyjne). Zalety kaloryferów, oprócz łatwego montażu, to także:
- Możliwość wyboru dowolnej podłogi. Przy ogrzewaniu podłogowym nie ma możliwości pokrycia swojego salonu panelami, wykładziną czy elegancką dębową deską.
- Niższe koszty instalacji. To oczywiste – łatwiejszy montaż, oznacza niższe koszty.
- Szybsza zmiana pożądanej temperatury powietrza. Kaloryfery mają małą pojemność wodną. To sprawia, że szybciej można dzięki nim ogrzać pomieszczenie lub schłodzić je, gdy stanie się zbyt ciepłe.
- Suszenie ubrań. Może się to wydawać drobiazgiem, ale kto nie suszy na kaloryferach przemoczonych rękawiczek? Zimą jest to bardzo przydatna zaleta.
Wady grzejników
To, co uznamy za wadę kaloryferów, zależy częściowo od indywidualnych preferencji: na przykład ograniczona możliwość aranżacji wnętrz. Kaloryfery najskuteczniej działają umieszczone pod oknem – w innych miejscach potrzebują więcej mocy. Dodatkowo, są droższe w eksploatacji niż ogrzewanie podłogowe.
Zalety ogrzewania podłogowego
A dokładnie, wodnego ogrzewania podłogowego. Możliwość chodzenia boso po ciepłych płytkach, wydaje się być bardzo kusząca. Dlatego też to rozwiązanie jest szczególnie popularne w łazienkach, holach czy salonach. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe to:
- Oszczędność miejsca. Ściany przy ogrzewaniu podłogowym mogą zostać dowolnie zagospodarowane.
- Możliwość montażu dużych okien salonowych.
- Mniejsze koszty eksploatacji. Ogrzewanie podłogowe przy niższej temperaturze pozwala na odczuwanie tego samego komfortu termicznego. Jak to się dzieje? Inaczej oddaje ciepło, w dodatku potrzebuje niższej temperatury niż ogrzewanie grzejnikowe.
- Mniej kurzu w powietrzu. W wyniku wyżej wspomnianego mniejszego ruchu powietrza, mniej w nim kurzu, przez co taki rodzaj ogrzewania polecany jest dla osób mających problemy z alergią.
- Dobra współpraca z kotłami kondensacyjnymi. Kotły te są bardzo wydajne, co pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania.
Wady ogrzewania podłogowego
Są to przede wszystkim wyższe koszty instalacji, a także trudność w dopasowaniu go do wszystkich pomieszczeń – np. sypialnie lepiej ogrzewać jest przy pomocy kaloryferów.
Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w dużych domach, jest ogrzewanie mieszane. W przedpokoju, łazienkach, salonie – ogrzewanie podłogowe, reszta pomieszczeń wspomagana kaloryferami. Można też ograniczyć ogrzewanie podłogowe do parteru. Należy jednak pamiętać, że woda w kaloryferach ma wyższą temperaturę niż w pętlach grzewczych pod pod podłogą. Kiedy kaloryfery potraktujemy jako wsparcie ogrzewania, można użyć wody o tej samej temperaturze. Jeśli jednak mają pełnić ważniejszą niż wspomagająca funkcję, należy zastosować układy mieszające.
Układy mieszające polegają na połączeniu wody wychodzącej z kotła z wodą powracającą, dzięki czemu do rur w ogrzewaniu podłogowym trafia chłodniejsza woda.
Co więc wybrać: ogrzewanie podłogowe czy kaloryfery?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnościę kierować się nalezy perspektywą lat, a nie zaś bieżących wydatków na budowę. Jednak koszty instalacji podłogowej mogą być sporo wyższe niż kaloryferów.
W zależności od ogrzewanej powierzchni, wyboru kotła, preferencji w wystroju wnętrz, każde z rozwiązań zasługuje na przemyślenie. Kwestia przyszłych rachunków za ogrzewanie zależy od wielkości pomieszczeń, izolacji budynku czy kotła. Najlepiej skonsultować się więc ze specjalistami od ogrzewania, którzy pomogą w wykonaniu szacunkowych obliczeń.