Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/platne/serwer14824/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734

Warning: Creating default object from empty value in /home/platne/serwer14824/public_html/wp-content/themes/metal/framework/admin/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29

Warning: Illegal string offset 'Theme Color' in /home/platne/serwer14824/public_html/wp-content/themes/metal/includes/visual-composer/visual-composer.php on line 43
Czy hydraulik musi mieć uprawnienia - Kalhyd

Czy hydraulik musi mieć uprawnienia

//Czy hydraulik musi mieć uprawnienia
Dzięki temu, że poszczególne zawody regulowane są normami prawa, możemy mieć gwarancję, że człowiek, którego zatrudniamy, zna się na rzeczy. Pewne kwestie są oczywiste: nie można być lekarzem czy konstruktorem bez odpowiednich “papierów”. Ale czy hydraulik musi mieć uprawnienia? Jak zyskać pewność, że nasz fachowiec może wykonywać instalacje bezpiecznie?

Hydraulik specjalnych uprawnień

Odpowiedź na pytanie o to, czy hydraulik musi mieć uprawnienia, jest niejednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od prac, jakich się podejmuje. Jeśli potrzebujemy, by naprawił nam cieknący kran, to – jak łatwo się domyślić – wystarczy nam “złota rączka”. Do takich prac hydraulik nie musi mieć żadnych uprawnień.

Nie potrzeba też specjalnych kursów czy dokumentów przy innych licznych pracach, jakimi zajmuje się hydraulik. Co może więc zrobić? Wszystkie czynności takie jak: wymiana kranów, przepychanie rur, czyszczenie kratek odpływowych.

Hydraulik i uprawnienia

Zepsuty kran oznacza co najwyżej zalaną łazienkę, zaś źle zamontowana instalacja gazowa to śmiertelne niebezpieczeństwo. Dlatego też do niektórych prac hydraulik musi posiadać stosowne uprawnienia – należą one do II grupy uprawnień energetycznych. Są potrzebne do montażu:

  • instalacji gazowych,
  • instalacji grzewczych (powyżej 50 kW)
  • instalacje wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych o mocy powyżej 50 kW.

To jednak nie wszystko. Dzisiaj, kiedy w pracy hydraulika pojawiają się liczne nowe technologie, poszerza się zakres zadań wymagających specjalnych umiejętności poświadczonych uprawnieniami. Są to np:

  • obsługa zgrzewarki elektrooporowej,
  • spawanie gazowe,
  • spawanie elementów stalowych,
  • serwis i montaż urządzeń poszczególnych marek – producenci urządzeń wystawiają zaświadczenia po ukończonych szkoleniach.

Jeśli hydraulik posiada własną działalność gospodarczą i zatrudnia pracowników, musi mieć także uprawnienia dozorowe.

Bezpieczeństwo ma swoją cenę

Wiele osób zastanawia się jak zaoszczędzić podczas remontu czy budowy domu. Zatrudniają osoby bez uprawnień albo sami biorą się za prace, licząc na dodatkowe kilka tysięcy złotych w kieszeni. Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowo położone instalacje mogą stanowić zagrożenie zdrowia i życia, a w najlepszym wypadku, powodować kosztowne w naprawie awarie.

Do zdobycia uprawnień hydraulik musi nie tylko skończyć szkołę, ale także zdać egzamin teoretyczny i praktyczny, który wcale nie należy do łatwych. Jest on organizowany nie przez szkołę, a przez izby samorządów zawodowych – można więc mieć pewność, że są przeprowadzane rzetelnie.