Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/platne/serwer14824/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734

Warning: Creating default object from empty value in /home/platne/serwer14824/public_html/wp-content/themes/metal/framework/admin/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29

Warning: Illegal string offset 'Theme Color' in /home/platne/serwer14824/public_html/wp-content/themes/metal/includes/visual-composer/visual-composer.php on line 43
Domowe kotłownie na paliwo stałe - Kalhyd

Domowe kotłownie na paliwo stałe

//Domowe kotłownie na paliwo stałe
Domowe kotłownie na paliwo

Budując lub remontując dom stajemy przed wieloma wyborami. Wiele z nich można później zmienić, jednak nie te dotyczące sposobu ogrzewania oraz domowych kotłowni. Są to inwestycje, które nie tylko wpływają na koszty użytkowania domu, ale także niełatwo je odwrócić. Po pierwsze, niesie to ze sobą koszty. Po drugie, nie zawsze pozwolą na to przepisy bezpieczeństwa.

Czym jest paliwo stałe?

Mówiąc o domowych kotłowniach na paliwo stałe, zacznijmy od definicji, która nie dla wszystkich może być jasna. Paliwo stałe to nic innego, jak popularny węgiel, ekogroszek, pelet, słoma. Różnią się one kalorycznością, ceną, wpływem na środowisko. Należy pamiętać, że poszczególne województwa wprowadzają własne regulacje i przepisy antysmogowe, a najsłabsze klasy kotłów są wycofywane z użytku.

Regulacje dotyczące domowych kotłowni

Żeby wybudować domową kotłownię na paliwo stałe, nie wystarczy pierwsze lepsze pomieszczenie. Przepisy jasno określają zasady, jakie należy zastosować, by bezpiecznie korzystać z kotłowni.

  • wentylacja

Wentylacja nawiewna to podstawa. Kanał wentylacyjny musi być niemożliwy do zamknięcia i umieszczony maksymalnie 1 m nad podłogą.

  • podstawa kotła

Kocioł na paliwo stałe nie może stać bezpośrednio na podłodze, a na podstawie z materiałów niepalnych. Podłoga, na której stoi powinna być także wykonana z takich materiałów. Określona jest także odległość, jaką należy zachować od ściany – minimum 0,7 m.

  • drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe do domowej kotłowni z kotłem o mocy większej niż 25 kW, powinny być wykonane z niepalnych materiałów.

  • powierzchnia mieszkalna nad kotłownią

Jeśli nad kotłownią znajduje się pomieszczenie użytkowe, podłoga, progi, instalacje i ściany (do 10 cm) muszą być wodoszczelne.

  • komin

Przekrój komina nie może być mniejszy niż 20×20 cm.

  • oświetlenie

Domowa kotłownia musi mieć dostęp do sztucznego światła – można oczywiście połączyć je z naturalnym.

Skład paliwa powinien znajdować się w osobnym pomieszczeniu obok – powinno być ono na tyle duże, by możliwe było zgromadzenie opału na cały sezon grzewczy. Dodatkowo, sam kocioł powinien być ustawiony w ten sposób, by nic nie blokowało do niego swobodnego dostępu. Dokładne wymagania można znaleźć w normie PN-87/B-02411 „Kotłownie wbudowane na paliwo stałe”.

Różnice w poszczególnych wymaganiach różnią się od siebie w zależności od mocy pieca. Przy tych o mocy większej niż 25 kW należy zachować jeszcze dalej posuniętą ostrożność.

Koszty domowej kotłowni na paliwo stałe

Koszty zależą przede wszystkim od rodzaju sprzętu, mocy pieca, marki. Rozrzut cenowy może być naprawdę spory. Nie należy jednak kierować się jednorazowym wydatkiem, a kosztami użytkowania. Ogólnie, koszt nowoczesnego kotła na paliwo stałe to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Kilka tysięcy trzeba wydać na kocioł węglowy dolnego spalania, a także za kocioł na biomasę czy ekogroszek.

Najlpsze będą kotły z opcją dolnego spalania, które nie wymagają tak częstej obsługi i wizyt w kotłowni. Dodatkowo, są one bardziej ekonomiczne i ekologiczne, co jest szczególnie ważne przy współczesnych problemach ze smogiem. Dobrą opcją będą także nowoczesne kotły z podajnikiem.

Brać trzeba pod uwagę także koszty paliwa, a także ilość ciepła, jaką będzie ono w stanie wyprodukować. Bo chociaż węgiel jest tańszy niż ekogroszek, to kotły na ekogroszek będą łatwiejsze w obsłudze, w dodatku dobry, kaloryczny ekogroszek będzie bardziej ekonomiczny.